Avrupa Birliği’nde Çelik Tüketicisi Sektörlerin Performansı Olumlu 06/01/2017

Avrupa Birliği’nde Çelik Tüketicisi Sektörlerin Performansı Olumlu

Avrupa Çelik Derneği (Eurofer) tarafından yayımlanan Avrupa Ekonomi ve Çelik Piyasası Raporu 2016-2017 / 4. Çeyrek Raporu’na göre, yılın ikinci çeyreğinde, AB çelik kullanıcısı sektörlerin faaliyetlerinin ivme kazanmış, ilk çeyrekte % 2.1 seviyesinde olan büyüme ikinci çeyrekte % 4 seviyesine yükselmiştir. Özellikle otomotiv ve ev aletleri sektörlerinde üretim hızlı bir şekilde artarken, otomotiv sektörünün üretimi iki haneli oranlarda büyüme performansı göstermiştir. AB çelik tüketicisi sektörlerin, 2016 yılı genelinde ortalama % 2.5 oranında büyümesi beklenmektedir.

İnşaat Sektörü Büyürken, Ülke Performansları Farklı

2016 yılının ikinci çeyreğinde, AB inşaat sektörünün faaliyetleri % 0.9 oranında artış gösterirken, ülke bazında Almanya, Hollanda ve İsveç’te güçlü büyüme gözlenirken, tüm Orta Avrupa ülkelerinin faaliyetlerinde daralma yaşanmıştır. 2016 yılında AB inşaat sektöründeki büyümenin % 1.4, 2017 yılında ise, % 2.2 seviyesinde gerçekleşmesi beklenmektedir.

Otomotiv Talebi ve Üretimi Güçlü

Yılın ilk yarısında güçlü bir büyüme sergileyen AB’nin otomotiv talebi, üçüncü çeyrekte de hızlı bir şekilde büyümeye devam etmiştir. 2016 yılının ilk 9 aylık döneminde, binek otomobil satışları % 8, ticari araç satışları ise % 14.3 oranında artış gösterirken, İspanya ve İtalya’da çift haneli büyüme yaşanmıştır.

AB’nin binek otomobil ihracatı ise, ABD, Türkiye, Çin ve Rusya’ya yönelik satışlardaki düşüşün de etkisiyle, hafif bir gerileme göstermiştir. Üretim ise, yılın ikinci çeyreğinde % 10.5 oranında artış göstermiştir. Beklentiler, 2016 yılının tamamında AB’nin otomobil üretiminin % 5 oranında artacağına işaret etmektedir.

Makine sektörünün faaliyetleri, yılın ikinci çeyrekte % 0.6 oranında artış göstermiş ve ilk çeyreğe kıyasla büyüme hızında yavaşlama gözlenmiştir. 2016 yılının tamamında, makine sektöründeki büyümenin %0.4 seviyesinde gerçekleşeceği öngörülmektedir.

Boru Sektörü, Hat Borusu ile Büyüyor

Boru sektörü, son yıllardaki negatif seyrinden kurtularak, yılın ikinci çeyreğinde % 3.5 oranında üretim artışı elde etmiştir. Hat borusu segmentindeki gelişmeler, boru üretimindeki trendin pozitife dönmesine neden olmuştur. Kuzey Akımı 2 projesi tüketimde hızlı bir artışa neden olmuştur. Bunun yanında, Avrupa ve diğer bölgelerdeki projeler de talebin artmasına katkıda bulunmuştur. Yılsonu itibariyle, AB’nin toplam boru üretiminin % 1.8 oranında artış göstermesi beklenmektedir.