MMK Metalurji’den Son 1 Yılda 500 Kişiye Yeni İstihdam! 05/04/2022

MMK Metalurji’den Son 1 Yılda 500 Kişiye Yeni İstihdam!

 

Temmuz 2021’de Sıcak Haddeleme Tesisi’ni devreye alan MMK Metalurji hem ekonomiye hem de istihdama değer katmaya devam ediyor.

 

MMK Metalurji CEO’su Denis Kvasov; ‘2020 yılında başlayan pandeminin etkileri öngörü yapmayı zorlaştırırken, zaman zaman düşen ama genelde yukarı giden bir piyasa yaşadık. Ancak hızlı bir adapte süreci ile 2020 yılını olumlu geçirdiğimiz gibi, 2021 için de planladıklarımızı, 2021 temmuz ayında gerçekleştirme şansı bulduk. 2021 yılı itibariyle ekonomik koşulların ciddi oranda elverişli ortam yaratması ve Türkiye ekonomisi ile küresel ekonomilerin Covid-19 salgının yarattığı koşullara başarılı bir şekilde uyum sağlanması gibi etkenler, bizi yeniden sıcak çelik tesisimizi faaliyete geçirmeye yöneltti. Özellikle 2020 yılında ertelenen talepler ve hükümetlerin salgına yönelik karantinalar sırasında ekonomilerini desteklemek adına aldıkları önlemler çerçevesinde biriken paraların piyasalara yarattığı etkiler, altyapıların yapılmasına yönelik kararlar, sıcak sac için hem Türkiye’de hem de ihracat pazarlarında güçlü bir talebin ortaya çıkmasını sağladı. MMK ailesi olarak yakaladığımız fırsatı başarıyla hayata geçirdik ve Sıcak Çelik Tesisimizi devreye aldık. 2021 deki başarılarımız sıcak tesisimizin devreye girmesi ve piyasada arz sıkıntısı olan çelik sektöründe de durmaksızın çalışarak sektörün ihtiyaçlarını karşılamaya çalışarak geçirdik. İhracatta da çok büyük başarılar elde ettik. Üretiğimiz ürünün neredeyse yarısına yakınını ihracat pazarlarına yönlendirdik.

 

2021 Nisan ayında 1097 olan çalışan sayımızı 2022 Mart ayı itibari ile 1600’e çıkartarak yaklaşık 500 kişiye daha istihdam yarattık.’ dedi.

 

2022 yılı için de büyüme hedeflerini anlatan Kvasov; ‘2022 yılında da üretmeye, ihracata ve katma değer yaratan işleri hayata geçirmeye ve istihdama önem veriyoruz. Üretim tesislerimizde minimum karbon ayak izi ile temzi yeşil çelik üretimi için tüm hazırlıkları tamamlamış olmak istiyoruz.  Mevcut kapasitemizi ve verimliliğimizi artıracak yatırımlarımıza da devam edeceğiz. Ancak bu şekilde küresel ölçekte rekabet edebiliriz.’ diyerek yeşil üretime dikkat çekti.